- vysoká čistota
- chemická stabilita
- inertnost
- nejedovatost
- nízký bod varu
Superkritický oxid uhličitý tyto podmínky splňuje dokonale, na rozdíl od klasické extrakce organickými rozpouštědly, u které v produktu vždy zůstávají zbytky zdraví škodlivého extrakčního činidla.
Kromě extrakce (ať už klasické či superkritické) se některé námi produkované oleje dají získávat také lisováním za studena. V porovnání s lisováním za studena pak superkritická extrakce obecně vykazuje následující klady a zápory:
Klady superkritické extrakce v porovnání s lisováním za studena:
- Superkritická extrakce dosahuje vyšší čistoty extraktů – především zbavuje extrakt případných těžkých kovů obsažených v surovině a části při pěstování suroviny běžně užívaných herbicidů a pesticidů. Extrakt tyto látky neobsahuje, protože nejsou v CO2 rozpustné (viz. rozpustnost v CO2), zatímco při lisování za studena jejich separaci nelze zabezpečit.
- Superkritická extrakce probíhá při nižších a stabilních teplotách, což je žádoucí např. při získávání mastných kyselin, které se za vysokých teplot ničí a mohou se dokonce i přeměnit na škodlivé látky. Superkritická extrakce probíhá většinou při teplotách do 50 °C, zatímco u lisování za studena lze dosáhnout nízké teploty pouze v počáteční fázi lisování – poté se teploty vlivem tření a tlaku výrazně zvyšují.
Zápory superkritické extrakce v porovnání s lisováním za studena:
- Cena extraktu získaného superkritickou extrakcí je zpravidla z důvodu drahé technologie vyšší.
- V některých případech může být extrakt při superkritické extrakci zbaven žádoucích látek, protože ty nejsou v CO2 rozpustné (viz. rozpustnost v CO2), zatímco lisováním k jejich separaci nedochází.